Середа, 24.04.2024, 23:17
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Юрій Футуйма surg&sing site
Головна » Статті » Цікаві факти в медицині » В хірургії

Сам собі хірург. У 1961 році лікар Леонід Рогозов самостійно видалив собі апендикс


Судно « Об» з шостою радянською антарктичною експедицією на борту вийшло в плавання 5 листопада 1960. Дев'ять тижнів потому , 18 лютого 1961 року, було відкрито нову радянську станцію « Новолазаревська ». Експедиція встигла саме вчасно: опускалася полярна зима, несуча за собою місяці і місяці темряви, холоду і снігових буранів . Море замерзло. Корабель, який привіз їх на острів, поплив, і повинен був повернутися тільки через рік. Відрізані від зовнішнього світу, тринадцять учасників експедиції - тепер уже співробітники станції «Новолазаревська» - могли сподіватися лише на самих себе.

Серед них був і 27- річний молодий хірург Леонід Рогозов . Там, в Ленінграді, він повинен був захистити дисертацію по нових методах оперування раку стравоходу, але покинув всі справи, щоб відправитися в експедицію.

29 квітня 1961 Рогозов виявив у себе тривожні симптоми: слабкість, нудоту, і пізніше - болі в правій області черевної порожнини. Сильно піднялася температура. У себе в щоденнику він писав:

« ... Здається , у мене апендицит. Але я не подаю вигляду, навіть посміхаюся . Навіщо лякати друзів? Все одно вони не зможуть допомогти ... »

Спокій , голод , холод , місцеві антибіотики не допомагали. Леоніду довелося зізнатися самому собі - операція неминуча, якщо він хоче вижити. А вижити потрібно було неодмінно - він був єдиним лікарем на станції.

Стан погіршувався. Що робити людині з апендицитом , коли найближча антарктична станція знаходиться за 80 кілометрів? Дістатися можна тільки на літаку, але жоден літак не полетів би в снігову бурю. Залишався один вихід - оперувати самому.

30 квітня 1961 стан погіршився ще більше, і Рогозов вирішив - пора. Члени команди винесли все з кімнати, залишивши тільки ліжко, два столи і настільну лампу. Простерилізували білизну та інструменти для оперування . Лікар підготував трьох асистентів, які не мали ніякого відношення до медицини - метеоролога Олександра Артем'єва , який подавав інструменти , і інженера- механіка Зиновія Теплінського , який тримав біля живота невелике дзеркало і направляв світло від лампи. Начальник станції Владислав Гербовіч чергував на випадок , якщо комусь з асистентів стане погано.





У лежачому положенні, з півнахилом на правий бік , лікар провів місцеву анестезію розчином новокаїну і зробив 12- сантиметровий розріз у правій області черевної порожнини. Через 30 -40 хвилин від початку операції розвинулася загальна слабкість, з'явилося запаморочення , через що довелося постійно зупинятися на короткі перерви .

«Я не дозволяв собі думати ні про що, крім справи ... Якби я втратив свідомість, Саша Артем'єв зробив би мені ін'єкцію - я дав йому шприц і показав , як це робиться ... Мої бідні асистенти! В останню хвилину я подивився на них: вони стояли в білих халатах, і самі були біліші від білого. Я теж був переляканий. Але потім я взяв голку з новокаїном і зробив собі першу ін'єкцію . Якимось чином я автоматично перейшов до режиму оперування, і з цього моменту я не помічав нічого іншого ».



«Я працював без рукавичок. Дзеркало допомагає , але в той же час заплутує - зрештою воно показує речі відбитими . Працювати доводилося в основному на дотик. Була сильна кровотеча, але я не дозволяв собі поспішати - потрібно було робити все напевно. Розкривши черевну порожнину, я зачепив сліпу кишку і її довелося зашивати . Раптово в моїй голові спалахнуло: «Я поранив себе ще в декількох місцях і не помітив цього ... " Я стаю слабкішим і слабкішим, голова паморочиться. Кожні чотири -п'ять хвилин я зупиняюся відпочити на 20-25 секунд. Нарешті, ось він, клятий апендикс ! З жахом я побачив темну пляму на ньому : це означало, що ще день зволікання - і мене вже б не можна було врятувати ... »

Під кінець, Рогозов був дуже блідий, втратив багато крові, але завершив операцію, яка, триваючм близько двох годин , закінчилася о 4 ранку за місцевим часом. Наступного дня температура почала спадати , через чотири дні видільні функції нормалізувалися і пішли ознаки місцевого перитоніту. Через п'ять днів, температура остаточно повернулася до норми, через тиждень він зняв шви.

Лише через рік , наприкінці травня 1962 року, полярна експедиція повернулася на батьківщину. Наступного ж дня після повернення до Ленінграду, Рогозов відправився на роботу в Перший медичний інститут. Незабаром він успішно захистив свою дисертацію і зайнявся науковою та викладацькою роботою на факультеті загальної хірургії . З 1979 року він працював в лікарнях і медсанчастинах міста, а з 1986 року завідував відділенням хірургії лімфоабдомінального туберкульозу НДІ фізіопульмонологіі . Він ніколи більше не повертався до Антарктики і помер на 67- му році життя в Санкт -Петербурзі , 21 вересня 2000 року.

У 1963 році Володимир Висоцький присвятив йому пісню « Поки ви тут у ванні з кахлем».



Відеокліп. Музика , слова В. Висоцький.


Джерело: http://www.diletant.ru/articles/11750983/
Категорія: В хірургії | Додав: Юрій (04.11.2013)
Переглядів: 1808 | Теги: героїзм, Сам собі хірург, експедиції, медицина, особистості | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz